Blue

  Mavi


  The home of Emma Sahlin and Nils Unckel in Stockholm from the July issue of Sköna Hem. Apparently there are more photos in the actual magazine; I can't wait til they are all published online.

  Sköna Hem'in Temmuz sayısından Emma Sahlin ve Nils Unckel'e ait apartman dairesi. Derginin aslında daha çok resim varmış, internette de yayımlanmalarını iple çekiyorum.


  This is one of the most beautiful children's rooms I have ever come across. Every detail is perfect. The cradle seen above, believe it or not, was bought from Ikea in 1972, and the family used it for all the children they had in several generations! I read somewhere that the Ikea PS Sinka cabinet (seen left) is to be discontinued. I took the news with sorrow as I've always wanted one but the relatively high price stopped me from buying it as I didn't really need it. I might regret this decision in a few years.

  Bugüne dek en çok beğendiğim çocuk odalarından biri. Her detayı mükemmel. Fotoğrafta görülen beşik 1972 ylında Ikea'dan alınmış, ve birkaç jenerasyondur ailede doğan her çocukta kullanmışlar! Ayrıca yine üstte, solda görülen Ikea PS Sinka çekmeceli dolap yakında piyasadan kalkacakmış. Bu haberi elemle karşıladım çünkü çok beğendiğim, istediğim, ama pek de ihtiyacım olmadığı için nispeten yüksek olan fiyatını ödemeyi göze alamadığım bir parçaydı. Umarım birkaç seneye bu kararımdan kafamı taşlara vurmam.  Hotel-inspired bedroom looks cozy. It says in the article that the curtains are hiding a wall and giving the illusion of larger windows. The carpeted floors, which I doubt I will ever attempt, looks beautiful here.

  Yatak odasını döşerken otel gibi olsun istemişler. Konforlu ve davetkar olmuş. Perdeler duvarı gizleyerek pencerelerin daha büyük olduğu ilüzyonunu yaratıyormuş. Halı kaplı yerler -ben asla böyle birşeye kalkışmayacak olsam dahi- hoş görünüyor.

Blog Archive

Popular Posts