My Solution to Stacked Magazines

  Dergi Destelerine Benim Çözümüm


  I have told you about my "vacuumability" criteria. Believe it or not, I really did take that into consideration when redecorating my apartment. See, as much as I like the look of stacked magazines as seen in the photos above and below, I knew they would collect dust bunnies and it would be impossible to move them and vacuum the space behind them. But fear not dear reader, I have the solution.

  Size daha önce "süpürülebilirlik" kriterimden sözetmiştim. İnanır mısınız bilmem ama dairemi yenilerken bu kuralın hiç dışına çıkmadım! Yukardaki ve aşağıdaki fotoğraflarda görülen üstüste dizilmiş dergilerin görüntüsünü beğensem de, bunların kısa zamanda toz toplarına yuva olacağını, bunları kaldırarak arkalarını temizlemenin büyük dert olacağını biliyordum. Fakat korkma sevgili okuyucu, bir çözüm buldum.


  Voila:

  İşte böyle:


  I started with sorting out stacks, stacks and stacks of magazines and giving away 90% for recycling. This modest bunch is all I have right now! I also subscribed to the online version my favorite magazines so I never have to go through that again. I bought this wheeled galvanised thing from the garden section of Ikea. It's meant to be used for heavy pots. I put my stack on top; now I can move it easily for cleaning, and it serves as a new coffee table that I can pull where I want. It's definitely not an eyesore because the wheels are tiny and white, not in-your-face black plastic.

  Önce dizi dizi, tepe tepe dergileri ayırdım, %90'ını elden çıkardım. Bu mütevazi deste şu an evimdeki dergilerin tamamını oluşturuyor. En sevdiğim dergilerin online versiyonlarına üye oldum ki bir daha bunlarla uğraşmak zorunda kalmayayım. Sonra Ikea'nın bahçe bölümünden bu tekerlekli galvaniz saksı altlığını aldım ver dergilerimi bunun üzerine dizdim. Süpürmek için tek elimle kolayca hareket ettirebiliyorum, üstelik istediğimde yanıma çekebildiğim bir sehpa görevi de görüyor. Bauhaus'ta ahşap versiyonları da var fakat bunun tekerlekleri oradakilerin aksine siyah plastik değil minicik ve beyaz oldukları için ben bunu seçtim.


  Image 1 via From The Right Bank, 2 ffffound via Pinterest (sorry, I know neither are real sources).
  Photos 3-4 are of my house by me. / 3 ve 4. fotoğraflar bana ait; evimin fotoğrafları.

Blog Archive

Popular Posts